SEKRETÄR, sengustavianskt stockholmsarbete, omkr 1800.

Mahognyfanér. Skiva i kalksten. Nedfällbar skrivklaff, en ovanliggande låda samt tre underliggande. Bakomliggande låd och fackinredning. Mässingsbeslag. Kannelerade ben. L 125, B 57, H 132. Nyckel finns.

Slitage. Repor. Sprickor. Smärre fanérskador och fanérlagningar. Skiva med smärre nagg och repor.

Auction closed
15 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed