Mahogny. Skiva klädd med svart läder. Två lådor. Profilerad skiva på fyra svängda ben, hjultrissor i mässing. L 96, B 57, H 77.
Slitage. Repor. Smärre sprickor. Skiva med skador. Nyckel saknas.