Folk art
292533

SKRIN, allmoge, 1700-tal.

SKRIN, allmoge, 1700-tal.

Rektangulärt, beslag i smidesjärn, invänsigt ett fack med lock, benställning med skuren dekor. Grönmålat. L 51 b 39,5 h 74. Nyckel finns.

Senare bemålat. Slitage. Färgbortfall. Lås fungerar ej. Sprickor. Skrin fästat på senare benställning.

Auction closed
2 000 SEK
The auction is closed.