MAT- och KAFFESERVIS, 71 delar, benporslin, modell 2457, Gustavsberg, 1900-talets mitt- andra hälft.

Vit glasyr med blå rand och guldränder, lätt konturerad kant. 12 mattallrikar, 12 djupa tallrikar, 12 förrättstallrikar, 4 uppläggningsfat, 4 uppläggningsskålar, såssnipa på fat, kaffekanna med lock, sockerskål med lock, gräddkanna, 10 kaffekoppar med fat + kopp, 12 assietter.

Bruksslitage. Enstaka delar med nagg. Repor. Slitage på dekor.

Auction closed
2 000 SEK
The auction is closed.