Förgylld dekor med vindruvsklasar. Omfattande 11 mattallrikar (diam 23,5), 11 djupa tallrikar, 9 förrättstallrikar, 10 assietter, 3 uppläggningsfat, bringare, såsskål och terrin med lock.
Dekor med slitage. Vissa med missfärgning och krackelyr.