Förgyllda. Skaft i form av kannelerade kolonner, rund fot dekor av palmetter, lösa ljusmanschetter. H 22.
Senare sliten förgyllning. Repor. Fötterna med ifyllda borrhål. En fot med smärre tryckskada.