VITRINSKÅP, art deco, trol Axel Einar Hjorth. Enl uppg för Stockholms stads hantverksförening, ca 1927.

Björk. Två dörrar med spröjsat glas. Två underliggande luckor med skuren dekor av mansporträtt och växtslingor. L 125, B 32, H 136. Nyckel finns.

Ställvis slitage. Skiva med repor. Enstaka mindre fläckar.

Auction closed
8 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed