Kommentarer samt portfölj (i avvikande större format). 35 lösa blad i portfölj. Faksimilet utgöres av originaltrogna kopior i skalan 1:1 av samtliga fågelplanscher i Olof Rudbeck d y:s portfölj. Svenska editionen tryckt i 1499 numrerade exemplar. Detta bär nummer 1439.
Fläckar, slitage, ej genomgånget.