MYNT, 21k guld, 50 pesos, 1949-1972, tot v 42 g.

Myntets framsida föreställer en bild av självständighetsängeln (El angel de la independencia). En lagerkrans i hennes högra hand symboliserar seger och brutna kedjor i vänster hand symboliserar frihet. Två berömda mexikanska vulkaner, Popocatepetl och Iztaccihautl, reser sig i bakgrunden. Årtalet 1821 i nederkant till vänster representerar Mexikos självständighetsår. På baksidan är Mexikos riksvapen avbildat. Riksvapnet illustrerar den mexikanska gyllene örnen som förtär en orm, sittandes på en kaktus. Diam ca 4.

Sedvanligt slitage, repor.

Auction closed
10 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed