VAS, glas, "Savoy" 50 år, sign. A. Aalto 1936-1986 Iittala 3307/8000.

Grönt glas. Etikettmärkt Iittala Made in Finland. H 16.
Originalkartong märkt Ahlström Iittala Finland.

Enstaka bubblor i glaset, knappt märkbara repor.

More information

Utdrag ur text på originalasken: "... För att hedra detta jubileumsår har Iittala tillverkat ett begränsat antal Aalto-vaser i den ursprungliga "sjögröna" färgen som presenterades vid Världsutställningen i Paris."

Auction closed
250 EUR
The auction is closed.