Gustavsberg

(Sweden, 1825-)
Gustavsberg
(Sweden, 1825-)

MATSERVIS, 115 delar, porslin, Gustavsberg. 1910-20-tal.

Kantdekor i guld och grönt, löv och spets. 8 mattallrikar, 20 förrättstallrikar, 16 sopptallrikar, 24 mindre djupa tallrikar, 18 assietter, 9 mindre assietter, 10 ovala uppläggningsfat i olika strl, 4 skålfat, 2 såsterriner, 1 såssnipa, 3 tekoppar på fat (2 medföljande extra fat).

Bruksslitage. Enstaka nagg.

Auction closed
3 000 SEK
The auction is closed.