HANS ESSELIUS, screentryck, affisch, sign o daterad -70.

Inbjudan till den politiska rättegången för fånge 411 Kjartan Slettemark för innehav av 200 gram Cannabis Sativa. Bladstorlek. 35,5x51, oramad.

Politisk konst är en benämning för den typ av konst som ifrågasätter sin samtids politiska förhållanden. Begreppet är inte tidsbestämt men etableras som en konstform vid slutet av 1960-talet. Sextiotalets konstnärliga experimentlusta och avantgardism övergick under 1970-talet till det mer politiskt radikala. En reaktion på världens orättvisor i allmänhet och kring medborgarrättsrörelsen och Vietnamkriget i synnerhet. Konsten förde fram budskap om mänsklig rättvisa och frihet. Affischerna berättar ofta om politiska demonstrationer och kvinnokampen. Kända konstnärer för tiden var Kjartan Slettemark, Channa Bankier, Karin Frostenson och Carl Johan De Geer. Affischerna ansågs vara en demokratisk budbärare som nådde ut till en stor publik. "Att göra tillsammans" och "att göra själv" var nyckelord i tiden. Idag är konstnärer "aktivister" och använder sina verktyg för att protestera mot globalisering, förorening av vår miljö och förespråkar politiska och sociala reformer på en lokal eller en global skala.

Condition report

Obetydligt slitage.

Droit de suite
Yes

What will the transport cost?

Available transport alternatives:

    Customs duty may be charged for delivery to countries outside the EU.

    There are no transport alternatives for your given address, please contact specialdelivery@bukowskis.com for assistance.
    Here you can easily find prices for transports within Sweden and Finland. Direct to your home, to agents in your area or to one of our other offices.

    Please note, when making payment via Klarna, that the address for home delivery must be the same as your invoicing address.

    All prices are preliminary.

    Contact customer service

    Telephone hour: mon-fri 9 am –1 pm
    Send a message

    Auction closed:
    CET

    If you have a similar object we can help you with an up-to-date valuation.
    We have the highest final prices in Scandinavia.

    Contact

    The auction is closed.