MAT samt KAFFESERVIS, porslin, 129 delar, "Blå blomst" , Royal Copenhagen, 1900-talets mitt.

Bestående av 12 mattallrikar, 11 större djupa tallrikar, 4 mindre, 16 förrättstallrikar, 19 assietter, 6 tekoppar på fat, en medföljande kopp, 18 kaffekoppar på fat, 3 medföljande koppar, 4 muggar, sockerskål, gräddkanna, kaffekanna, tekanna, 6 äggkoppar, såsbåt, mjölkkanna, 2 tillbringare, 4+1 ciggarfat, 3 stekfat, 3 runda uppläggingsfat, 1+1 skålar på fot, 2 bladformade uppläggningsfat, skål med konturerad kant, 2 uppläggningsfat i olika storlekar, rund skål, 5 små djupatallrikar, sillfat, vas.

Bruksslitage, smärre märken och repor, nagg.

Auction closed
10 000 SEK
The auction is closed.