DAMSKRIVBORD, 1800-tal, uppfällbar skiva med spegel.
Fanerat med olika träslag. Sidor med uppfällbara luckor, lådor innanför. 3 lådor. Utdragbar skrivskiva. Beslag av mässing. Avsmalnande ben. L 83. B 54. H 71.