PAUL MYRÉN, teckning med rödkrita, pastell, sign och dat 1918.

Mansporträtt. Bildstrl. 41x28.

En romantiserad hyllning till en ung soldat, möjligen en eldare i loket på pansartåget som Paul Myrén hoppat på i Karelen under Finska frihetskriget 1918. Tidigare hade han färdats i
Mannerheims privata tågvagn, som han blivit tilldelad av generalstaben i egenskap av officiell reportagetecknare åt den finska regeringen, med officers grad. I Paul Myréns bok "I Revolutionstider", utgiven 1920 på Albert Bonniers förlag, såger han på sid 56-57 en målande och naken ögonvittnesskildring av hur den unge soldaten träffas av en kula i huvudet och sakta dör framför honom.

Condition report

Något gulnad. Smärre slitage. Ej examinerad ur ram.

Droit de suite
Yes

What will the transport cost?

Available transport alternatives:

    Customs duty may be charged for delivery to countries outside the EU.

    There are no transport alternatives for your given address, please contact specialdelivery@bukowskis.com for assistance.
    Here you can easily find prices for transports within Sweden and Finland. Direct to your home, to agents in your area or to one of our other offices.

    Please note, when making payment via Klarna, that the address for home delivery must be the same as your invoicing address.

    All prices are preliminary.

    Contact customer service

    Telephone hour: mon-fri 9 am –1 pm
    Send a message

    Auction closed:
    CEST

    If you have a similar object we can help you with an up-to-date valuation.
    We have the highest final prices in Scandinavia.

    Contact

    The auction is closed.