KRONSKÅP, allmoge, tidigt 1800-tal.

Bemålad furu. Dat 1805. Delvis originalmålning i dörrspeglar samt krön. Överdel med 2 dörrar och 2 lådor, bakomliggande hyllplan. Nederdel med dörr och bakomliggande hyllplan. L 110. B 50. H 210. Nyckel finns.

Delvis senare bemålning. Krön med lösa delar. Sprickor. Repor. Delar av listdekor saknas.

Auction closed
4 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed