MATTA, sniljeflossa, "Bruzaholm", Aina Kånge, 1900-talets mitt, ca 235x166.
Grå botten med streckdekor i svart och vitt. Ull på linvarp. Mönstret "Bruzaholm" komponerat av Aina Kånge, tillverkad på Tabergs yllefabrik AB.
Ställvis slitage, hårdare längs stadkanterna.
BRA BOHAG, sept, 1959, sid 30.