KONTORSSTOL, efter Henry van de Velde, art noveau, omkring 1900.

Ekfanér med skinnbeklädd klädsel. Jämför Henry van de Veldes arbetsrum på Münchensecessionens utställning 1899.

Kraftiga skador och slitage. Fanérbortfall.

Literature

Förlaga finns på bild, sid 24 i Semback, Leuthäuser och Gössel "Möbeldesign", Taschen, 1990.

Auction closed
4 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed