304550
Carl Larsson
(1853-1919)

CARL LARSSON, blyerts, akvarell, täckvitt och färgkrita, sign.

"Taburmajor Jonas August Jonasson. Studie till Korum". Signerad med dedikation: "Från tacksamme C.L.". Troligen utförd 1898. 60 x 24.

Ej examinerad ur ram.

Droit de suite: No
Location:
Literature

Ulwa Nergaard, "Carl Larsson. Signerat med pensel och penna", 1999, upptagen i katalogdelen under år 1898-1899, som kat nr 854.

Related content

Musikfanjunkare Jonas August Jonasson var i ett och ett halvt decennium tamburmajor, när Göta Garde vaktparadsmarscherade till slottet. Musiken, som ingick i vaktparaden, bestod på 1890-talet av 40 man, och det var inte mindre än 16 trumslagare. "Då lät det något, när vi kom Strandvägen fram", berättade August Jonasson vid en intervju inför sin 70-årsdag 1936. Det förtäljes också att han lär ha varit Stockholms vackraste karl.

What will the transport cost?

Packaging and insurance

How do I book a transport?

After winning an auction, order your transport on My Pages

When will my item be delivered?

Auction closed
25 000 SEK
The auction is closed.