Konturerad bricka med akantus mönster, bonad benställnin med claw-on-ball fötter på hjul. Centralt Crest med Klanen Mackay motto: "Manu Forte". Bredd: 84 cm, Djup: 53 cm, Höjd: 66 cm.
Slitage, repor, anlöpningar, smuts.
Skotska Klanen Mackay.