Oscar Björck

(Sweden, 1860-1929)
Oscar Björck
(Sweden, 1860-1929)

OSCAR BJÖRCK, olja på duk, signerad.

Porträtt av fru Vera Wicander. 87x103 cm.

Sedvanligt ytslitage. Mindre dukskada samt färgbortfall.

Provenance

Ursprungligen i direktör Carl August Wicanders samlingar, Stockholm / Harpsund.

Literature

"Konst i svenska hem", vol. II, band 5, upptagen under samling 374: "Direktör Carl August Wicander, Cardellgatan 1, Stockholm".

Auction closed
3 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed