Art Other
571299
Albert Edelfelt
(1854-1905)

MAPP, 25+5 st, tryckbilder efter Albert Edelfelt, tryck AB F. Tilgmann, Helsingfors 1906.

Utgivare Werner & Söderstöm Förlag. 5 st märkta Heliogr. AB F. Tilgmann. Robert Kajnus,O.v Dalins vårvisa, Tvätterskor, Min moder, I yttersta skäret.

25 st märkta Auto o. Tryck AB F. Tilgmann. Från Partas by i Tavastland, Vinterbild från Helsingfors hamn, Profsegling, Från Köpenhamns redd, Sommarkväll, Julmorgon, Björneborgarnas marsch, L. Pasteur, Haiko fjärd, J. Kurtén, Hertig Karl skymfande Clas Flemings lik, Hvilodagen, Jungfru Maria i Rosengård, Lördags afton, Från klubbekrigets dagar, Kristus och Magdalena, Citoyenne, Lekande gossar, Skeppsbyggare, På hafvet, Rida ranka, Ruokolaks gummor, I Luxembourg trädgården, DR Roux, Kaukola Ås. Bladstorlek 44,5x35 cm. Mappens storlek 47x38 cm.

Slitage, skador, märkbara fläckar.

Droit de suite: No
Location:
What will the transport cost?

Packaging and insurance

How do I book a transport?

After winning an auction, order your transport on My Pages

When will my item be delivered?

Auction closed
150 EUR
The auction is closed.