CREMEKOPPAR MED FAT OCH ASSIETTER, 14 + 14 st, porslin, Rörstrand, 1900-talets början.
Efter modell av Gripsholmsservisen, dekor av lilla riksvapnet samt strödda kronor. Kopp med lock och fat höjd ca 8 cm. Assiettens diameter 15 cm. Ett extra lock medföljer.
Smärre slitage. Enstaka nagg.