BENGT LINDSTRÖM, carborundumetsning, signerad och numrerad 8/90.
”Vreden”. Bildstorlek 75,5 x 56 cm.
Ej examinerad ur ram.
Bengt Lindström föddes 1925 i byn Storsjö kapell, Jämtland och dog 2008 i Sundsvall. Han är känd som bildkonstnär och har haft stort genomslag med sitt pastost abstrakta spontanitetsmåleri med starka färger och förvridna ansikten. Lindström utbildade sig på Konstfack och gick i skola hos både Isaac Grünewald och Otte Sköld.
Han studerade i såväl Köpenhamn som i Chicago och bodde under många år i Paris.
Genom sitt intresse för färgernas inneboende kraft kom han under 1950-talet i kontakt med Cobra-gruppen i Frankrike. Lindström gjorde flera monumentala målningar och ett av hans enskilt största verk är silomålningen i Örebro. Han finns representerad på Nationalmuseum i Stockholm, Moderna Museet i Stockholm och Göteborgs Konstmuseum.