Fodral i ek. Huv med glasad front och flankerande kolonnetter. Urtavla med romerska och arabiska siffror. Små sekund- och datumvisare. Pendel och lod medföljer. Nyckel till fodral finns. Höjd 208 cm.
Åldersrelaterat slitage. Skev lod. Renoverad och kompletterad. Torrsprickor. Några skador och lagningar. Spår av skadedjur. Fodralets lås kärvar.