Fanérad skiva med rundade hörn, mönsterlagd fanér med intarsia av romb. Låda i sargen, fyra svängda ben med skuren dekor. L 84, b 55, h 75.
Slitage, repor, sprickor. Renoverat. Skivan med senare fanér. Nyckel saknas.