805
120831

Nils Fougstedt, a set of tables, Firma Svenskt Tenn 1929.

Lähtöhinta
100 000 - 125 000 SEK
8 830 - 11 000 EUR
9 210 - 11 500 USD
Vasarahinta
130 000 SEK

Modell 423. Tennskivor med graverad dekor av motiv ur Noaks Ark, benställning av svärtat trä. Det största bordet stämplat med änglamärket Firma Svenskt tenn C8. Största bordets längd 66,5 cm, bredd 34,5 cm, höjd 55,5 cm.

Tennskivorna med normalt slitage, benställningen med renovering. (3)