134
934811

Tom Sandberg

(Norja, 1953-2014)
Lähtöhinta
30 000 - 40 000 SEK
2 650 - 3 530 EUR
2 760 - 3 680 USD
Vasarahinta
Ei myyty
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Kuvan käyttöoikeudet

Lisätietoja ja kuntoraportit
Karin Aringer
Tukholma
Karin Aringer
Asiantuntija – nykytaide ja valokuva
+46 (0)702 63 70 57
Tom Sandberg
(Norja, 1953-2014)

TOM SANDBERG,

"Uten tittel (AF#16)", 1997. Image 80 x 120 cm.

Not examined out of frame. Minor wear on the frame. The print is mounted to aluminum hence there is no crasings or handling marks. The image appear to be in very good condition.

Alkuperä - Provenienssi

Galleri Riis, Oslo.

Muut tiedot

Tom Sandberg (1953-2014) var en av de främsta samtida norska konstnärerna, och han har sedan slutet av 1970-talet haft en betydande inverkan på fotografi som konstnärligt medium. Hans bilder har vunnit internationellt erkännande genom utställningar på prestigefyllda gallerier och museer. Hans första separatutställning i USA hölls till exempel på MoMa P.S.1 Contemporary Art Center i New York våren 2007. Hans bilder finns i ett antal nordiska, europeiska och amerikanska välrenommerade konstsamlingar. Tom Sandberg arbetade genomgående med svart-vita bilder, utforskandet av den fotografiska bilden som medium går som en röd tråd genom både abstrakta och figurativa motiv. Hans verk fångar det unika i det vanliga, och berör vår grundläggande mänskliga erfarenhet och bilduppfattning med stor känslighet.

 Piilota
 Näytä lisää

Contemporary Art & Design 654

14. Andrea Parisio, a "Cole" console table, Meridiani, Italy post 2016.
Lähtöhinta
10 000 - 15 000 SEK
Tarjoushistoria
Reilu varoitus
9 000

tarjouksesi
8 500

tarjouksesi
8 000

tarjouksesi
Reilu varoitus
7 500

tarjouksesi
Tämänhetkinen tarjous:
9 000 SEK