403
909736
Pablo Picasso, after
(1881-1973)

PABLO PICASSO, aquatint in colours, 1922, on Arches paper, by Jacques Villon, signed in pencil and numbered 56/200.

"Les saltimbanques". Published by Galerie Bernheim-Jeune, Paris. P. 59,8 x 42,2 cm. S 83,8 x 62,5 cm.

Discolorations to the sheet margin. Foxing in the sheet margins. Time staining all over. Backboard staining all over with foxing. Paper skinnig along the upper edge of the plate mark.

Jälleenmyyntikorvaus: Kyllä
Lähtöhinta:

80 000 - 100 000 SEK

8 188 - 10 235 EUR

Vasarahinta:
Ei myyty
Kirjallisuus

Ginestet/Pouillon, E 634.

Taiteilija/suunnittelijat

Picasso, Pablo (1881-1973), spansk målare, grafiker, skulptör och keramiker. Verksam i Frankrike sedan 1900. Han är jämte Matisse 1900-talets mest dominerande konstnär. Efter att ha passerat en blå period, en rosa med cirkusscener och harlekiner skapade han 1907 under påverkan av afrikanska skulpturer sin första kubistiska målning ”Flickorna från Avignon”. Tillsammans med Braque vidareutvecklade han kubismen genom att slå sönder ytorna, som sedan återgavs i olika samtidiga aspekter. 1912 lämnade han naturen och återskapade en ny verklighet för att 1916 återvända till akrobaterna. Under 20-talet närmar han sig surrealismen och arbetar med underfundiga former samtidigt som han gjorde teckningar och etsningar i linjestil. Under det spanska inbördeskriget upprörs han våldsamt och det är nu hans stora protest i målningen Guernica kommer till. I slutet av 40-talet bosätter han sig vid Medelhavet och framställer nymfer, kentaurer och fauner samt gör parafraser på gamla mästares verk samt målar kraftfull terrakottakeramik i Vallauris. Hans rikliga grafiska produktion följer samma utveckling som måleriet.

Lue lisää
Ota yhteyttä asiantuntijaan
Cecilia Berggren
Tukholma
Cecilia Berggren
Asiantuntija – klassinen taide 1800- ja 1900-luku
+46 (0)8 611 69 32