1034021

98. YLVA OGLAND, "In any weather, at any hour of the day or night, I have been anxious to improve the nick of time, and notch it on ...".

Signerad Ylva Ogland och daterad 2010 a tergo. Ihopvikbar målning/diptyk, duk 22 x 18,5 cm vardera.

Jälleenmyyntikorvaus
Kyllä
Alkuperä - Provenienssi

Fruit and Flower Deli, Stockholm.

Lähtöhinta
40 000 - 50 000 SEK/3 968 - 4 960 EUR
Vasarahinta
Ei myyty

On liian myöhäistä jättää ostomääräys.

Näyttelyt

SABOT, Cluj-Napoca, "In Any Weather at Any Hour of The Day or Night [...], 23 april - 20 maj 2010.

Kirjallisuus

Bonniers Konsthall and Silvana Editoriale, red. Sara Arrhenius mfl., "Ylva Ogland, She, an introduction", Stockholm, 2015, avbildad sid 133.

Lisätietoja

Fullständig titel: "In any weather, at any hour of the day or night, I have been anxious to improve the nick of time, and notch it on my stick too; to stand on the meeting of two eternities, the past and the future, which is precisely the present moment; to toe that line."

Ylva Ogland är en av sin generations mest betydelsefulla samtida konstnärer. Ogland lever genom sitt måleri, i skapandet av konsten och praktiskt taget mitt i utställningen, i performancen. Konstnärskapet bygger på egna erfarenheter, personliga mytologier och det undermedvetna där konsthistorien hela tiden är närvarande. I sitt måleri bearbetar hon minnen, sig själv, och parallella världar där Venus, Oraklet och hennes spegeltvilling Snöfrid har framträdande roller. Måleriet är för Ogland hennes språk. Ylva Ogland och Snöfrid är ett. Därav konstnärens nya namn Ylva Snöfrid.

Ylva Snöfrid deltar i en grupputställning på Färgfabriken, Stockholm, "Children of the Children of the Revolution", 14 april - 19 augusti 2018.

Ota yhteyttä arvioitsijaan

Louise Wrede

Tukholma

Louise Wrede
Specialist Contemporary Art

+46 (0)739 40 08 19
louise.wrede@bukowskis.com

Täydelliset ostoehdot

Kuljetukset

Miten teen tarjouksen

Luo asiakastili