A Raingo Frères Louis XV-style wall clock, 19th C.

Case of gilded brass. White enamel dial marked "RAINGO FRES A PARIS". Height 64, width 35 cm. Pendulum and key included. Key included.

The dial glass missing, chips at keyholes. Bottom leaf bent with slight burst. Top figure lacks av attribute in his hand. The movement not function tested.

Muut tiedot

Familjeföretaget Raingo Frères grundades i Paris 1813. Till en början tillverkade de klockor, men 1841 började de tillverka förgyllda bronser. De blev kända för sin höga kvalitet av dekorativa föremål av brons i 1700-talsstil. De levererade bronser till Napoleon III och hans gemål Eugenia, varav flera föremål finns i samlingarna i Louvren. Bröderna Raingo samarbetade med Francois Linke, som gjorde exklusiva möbler med utsökta bronsbeslag. Raingo Frères ställde ut på flera av världsutställningarna under 1800-talets andra hälft, band annat i London 1862.

Lähtöhinta
5 000 SEK