Ei yhteyttä palvelimeen

Tommy Hilding

(Ruotsi, Syntymävuosi 1954)
Tommy Hilding
(Ruotsi, Syntymävuosi 1954)

TOMMY HILDING, oil on canvas, signed and dated -81.

Courtyard. 53 x 45 cm.

Yleisvaikutelma hyvä.

Alkuperä - Provenienssi

Galleri Heland, Stockholm

Muut tiedot

Tommy Hilding är förtjust i 1800-talets landskapsmåleri och låter sig gärna inspireras av dessa i många fall regisserade vyer. I dagens figurativa måleri kan han se många paralleller med vad konstnärer gestaltade för mer än hundra år sedan. Ljuset är viktig liksom komposition och balans. I Moderna Museets samling ingår fyra verk av Tommy Hilding. Dessa verk donerades 2010 till Moderna Museet av svenske FN-ambassadören och diplomaten Sverker Åström (1915-2012).

"Utmärkande för Tommy Hildings målarkonst är hans förmåga att skickligt foga samman många lager till en sammansatt, komplex helhet. Olika skikt tycks beslöja varandra. I vissa partier kan detta intensiva oljemåleri trots allt påminna om akvarellens genomskinlighet. Ibland finns där en distanserande verkan. Något i dessa dukar håller samtidigt betraktaren på avstånd från själva motivet.

Den avbildade världen blir därför inte mer verklig än ett minne som successivt vittrar sönder under tidens skoningslösa påverkan. På ett liknande sätt som en gång Ola Billgren, Dick Bengtsson eller Max Book anknyter Hilding till romantikens visuella retorik, som postmodernismen gärna refererar till.”
Ur recension i Svenska Dagbladet, Joanna Persman

Hösten 2019 visar Galleri Magnus Karlsson nya målningar av Tommy Hilding.

Huutokauppa päättyi
Onko sinulla vastaava esine jonka haluat arvioituttaa? Pohjoismaiden korkeimmat loppuhinnat meidän kauttamme myytäessä. Ota meihin yhteyttä.
Lähtöhinta
20 000 SEK
Huutokauppa on päättynyt.
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Lain mukaan ostaja maksaa tästä taideteoksesta taiteilijapalkkion. Enimmäismaksu on 5 %. Mitä korkeampi myyntihinta, sitä pienempi prosenttiosuus. Lisätietoja tästä laista:

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Tietoa ostamisesta
Kuvan käyttöoikeudet

Tämän tietokannan taideteokset ovat tekijänoikeudella suojattuja, eikä niitä saa kopioida ilman oikeudenhaltijoiden lupaa. Teokset kopioidaan tässä tietokannassa Bildupphovsrättin lisenssillä.

Ota yhteyttä
Caroline Lindahl
Tukholma
Caroline Lindahl
Specialist 19th and 20th century paintings
+46 (0)721 428 962

Asiakaspalvelu
Olethan yhteydessä asiakaspalveluumme, mikäli sinulla on kysymyksiä liittyen kuljetukseen, maksuun tai muihin asioihin.

Ruotsi
Puhelin maanantai – perjantai klo 9–13
+46 8-614 08 00

Suomi
Puhelin maanantai - perjantai klo 9–13
+358-9-668 91 10

Asiakaspalvelu