Roger Risberg

(Ruotsi, 1956-2011)
Roger Risberg
(Ruotsi, 1956-2011)

Roger Risberg, pencil on paper, signed RR.

"Prinsessa med örn". Executed 1999. Sheet size 30 x 21 cm.

Not examined out of the frame.

Alkuperä - Provenienssi

Galerie Bel'Art, Stockholm.

Muut tiedot

Roger Risberg är känd för sina kraftfulla tolkningar av personer, djur och vardagliga känslor. Hans konst är på samma gång primitiv och klarsynt i ett lite grovhugget och graffitiliknande uttryck, som för tankarna till den amerikanske konstnären Keith Harings bildvärld!

Konstteoretikern Tomas Millroth skrev i sin bok om Roger Risberg, att i början av 1980-talet, då Die Neue Wilden (bland andra Rainer Fetting, Helmut Middendorf, Salomé, Georg Baselitz och Anselm Kiefer) slog igenom, så var Roger Risberg den ende som på svensk grund kunde göra anspråk på epitetet. “Hans målningar var starka och direkta. Och utan teoretisk återhållsamhet. Han tecknade sig från början gärna som olika djur, till exempel en örn. Ensam, utsatt. Ett starkt tema var kärleken, tvåsamheten, övergivenheten. En rosa idyllisk form kunde målas över brutalt”.

Svenske museimannen, konstkritikern och författaren Folke Edwards skrev: "Roger Risberg är en absurdist och bärsärk, en av de genuint udda frigångarna i utkanten av den svenska konstscenen. En primitiv kraft som i klarsyn och förvirring söker barnet och barbaren under vår alltmer sofistikerade polityr. Hans målningar är som grovhuggen, galghumoristisk graffiti - ett slags magiska eller brutalt tydliga tecken över vilsenheten, ensamheten och utsattheten i vår tid." ("Norrsken 92", Göteborgs Konsthall 1992)

Roger Risberg är född i Göteborg och utbildade sig på Konstfack i Stockholm 1979-1984, och hade bland annat Lars Hillersberg som lärare. Sitt kommersiella genombrott fick han i slutet av 1980-talet. Han hade flera stora separatutställningar och är representerad på Moderna museet, Bonniers konsthall, Stockholm, Göteborgs konstmuseum och Nationalmuseum, Stockholm.

Lähtöhinta
2 500 SEK
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Kuvan käyttöoikeudet

Ota yhteyttä
Johan Jinnerot
Tukholma
Johan Jinnerot
Asiantuntija taide ja vanhempi maalaustaide
+46 (0)739 400 801

Asiakaspalvelu

Ruotsi
Puhelin maanantai – perjantai klo 9–13

Suomi
Puhelin maanantai - perjantai klo 9–13

Asiakaspalvelu