Elin Danielson-Gambogi

(Suomi, 1861-1919)
Elin Danielson-Gambogi
(Suomi, 1861-1919)

ELIN DANIELSON-GAMBOGI, NUOREN NAISEN MUOTOKUVA.

Sign. Öljy kankaalle, 60x50 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Myyty Bukowskisin kansainvälisessä keväthuutokaupassa 24.4.1994.

Kirjallisuus

Vrt. s. 60 malliharjoitelma-kuva teoksessa Konttinen-Savojärvi, 1995.

Muut tiedot

1880-luvulla Elin Danielson opiskeli Pariisissa Académie Colarossissa ja matkusti Bretagnessa, jossa inspiroitui bretagnelaisesta elämästä ja näkymistä. Teoksen tyttö on ollut mallina useissa harjoitelmissa ja bretagnelaisia kuvaavissa teoksissa.

Lähtöhinta
10 000 - 15 000 EUR