BYRÅ, empire, Mellaneuropa tidigt 1800-tal.

Rak form med rundade hörn. Fanerad med bla mahogny, tre lådor med mönsterlagd fanér, oktagonala draghandtag. Skiva av spräcklig marmor. L 130, b 65, h 91.

Slitage. Senare beslag, buktande lådfronter, sprickor, fanérskador. Skivan ituslagen i flertal delar.

Lähtöhinta
5 000 SEK