ANDERS WALDUR

Olja på duk, kopia efter von Breda, signerad a tergo och daterad 1921.

"Carl Dreijer" (1770-1802). 74 x 62 cm.

Muut tiedot

Den 21-årige Carl Dreijer befann sig i London 1791, där han troligtvis på uppmaning av sin far Johan Dreijer, handelsborgmästare i Stockholm, lät sig avporträtteras av den kände svenske konstnären Carl Fredrik von Breda. Porträttet visar en ung man med yvigt ljust hår,i klädd vit halsduk och blå frack med förgyllda knappar, sittande i en förgylld karmstol. I handen håller han ett brev till sin mamma med texten A Madame, Mad. Dreijer, Stockholm. I bakgrunden syns en utsikt över ett hav med ett fartyg för fulla segel. Det syftar måhända på den resa västerut som väntade den unge Dreijer efter mellanspelet i England.

Esineen kunto

Vähäistä maalipinnan irtoamista.

Sijainti
Västberga Allé 3, 126 30 Hägersten - T113

Ota yhteyttä asiakaspalveluumme

Puhelin
Lähetä viesti

Ota yhteyttä arvioitsijaan

Maria Ribeiro

Tukholma

Maria Ribeiro
Arvioija

maria.ribeiro@bukowskis.com

MITÄ KULJETUS MAKSAA?

Kotiinkuljetus, asiamiehelle, noutopisteeseemme

Katso mitä kotiinkuljetus maksaa. Kysymyksiä? Klikkaa tästä.

Mahdolliset kujetusvaihtoehdot ja rahtihinnat tälle esineelle.

    Kuljetustilaus tehdään voitetun huutokaupan jälkeen Omat sivut -kohdassa.

    Huutokauppa päättyi:
    CEST

    Lähtöhinta: 18 000 SEK

    Tarjottu

    14 000
    1 369 EUR
    1 601 USD

    Pohjahintaa ei ole saavutettu

    Tehdyt tarjoukset (11 tarjousta)
    822 touko 18:5114000SEK
    822 touko 18:5013500SEK
    722 touko 18:4913000SEK
    Ajat ovat aikavyöhykkeen CEST mukaisia