BYRÅ, gustaviansk, Niclas Korps art, sent 1700-tal.

Mahognyfanér, raka sidor med något framdraget mittparti, intarsia av blomsterkvistar, bandrosetter. Blomsterurnor. Tre lådor varav den övre med inredning av mindre lådor. Stenskiva med profilerad kant. L 93, b 49, h 84.

Ställvis hårt slitage, sprickor. Fanérskador. Lös botten. Kompletterad med bla senare ben och lås. Nyckel saknas.

Lähtöhinta
20 000 SEK