Mahognyfanér, halvmånformad fällbar skiva, sarg med fyllda spegelfält och mässingslister, tre nedåt avsmalnande ben med avslut av fothylsor i mässing. L 88, b 43, h 72.
Slitage, repor. Renoverat.