HUGO ALFVÈN, anteckningsbok med partitur, med hans egenhändiga namnteckning

Anteckningsbok från Hugo Alfvéns ungdom, omkring 1890. Totalt 42 handskrivna skrivna sidor. Innehållande sju musikstycken;
Ett stycke benämnt opus 4 "Festmarsch", för flöjt, två violiner och piano.
Ett stycke benämnt opus 1 "Souvenir de Säter" för violin och piano.
Ett stycke benämnt Opus 2 "Serenad" för violin och piano.
Ett stycke benämnt opus 3 "En dröm" för violin och piano.
Ett stycke benämnt opus V "Barcarol" för violin och piano.
Partitur med modulation i olika tonarter
Ett stycke benämnt opus VI "Aftonstämning" för en röst och piano.
"Romans" för flöjt och piano.
Marmorerat kartonageband med slitage och skador. 17x12x0,5 cm.

Se beskrivning.

Muut tiedot

Alfvén räknas som en av Sveriges främsta nationalromantiska tonsättare. Kompositionstekniskt var han mycket skicklig, bland annat i kontrapunkt och instrumentation. Hans produktion består av över 200 titlar, till största delen orkesterverk samt verk för manskör och blandad kör. Han skrev också körarrangemang av svenska folkvisor som till exempel polskan Uti vår hage. Dessutom många sånger, några verk för piano och en violinsonat.

Lähtöhinta
3 000 SEK