PARTI PORSLIN, 6 delar. Kina bla 1600 och 1700-tal.

Tallrik med trädgårdsmotiv i underglasyrblått, Qianlong, diam 23. Mindre fat med växt- och insektsmotiv i underglasyrblått, Wan li, diam 14. Kopp med fat, blomsterdekor i polykroma emaljfärger. Mindre fat samt vas och lövformad skål med handtag. H 5-14.

Slitage, nagg.

Lähtöhinta
1 400 SEK