Brännförgylld. Sockel med stiliserad floral dekor, urhuset i form av kulle, krönande oriental med fågel i handen. H 32. Svartmålad ovoid träsockel med tillhörande glaskupa. Pendel medföljer.
Slitage, smärre skador. Sprickor i sockeln, nagg på kupans kant.