BØRGE MOGENSEN, sidebord med skrivklaff 3 delar, Öresund, 1960-70-tal
Fanerad i ek och teak. Underskåp med skjutdörrar, backar, lådor och hylla. Skrivklaff med backar och hylla. För Karl Andersson. Underdel höjd 66 cm, 134,4 x 54 cm, skrivklaff höjd 59 cm, 134,5 x 36 cm.
Åldersrelaterat slitage. Fläckar. Märken. Repor. Smärre fanerskador. Ett bakstycke något löst. Nyckel saknas.