SOFFA, sengustaviansk, tidigt 1800-tal.

Målad i grått och guld. Skuren dekor av bla bladstav. Lotusformade ryggspjälor. Knoppar. Stoppad sits med dyna. Sex svarvade ben. L 176, b 59.

Slitage, ett lagat ben. Senare bemålning.

Lähtöhinta
4 500 SEK