Christer Strömholm

(Ruotsi, 1918-2002)
Christer Strömholm
(Ruotsi, 1918-2002)

Christer Strömholm, photograph signed CHR Strömholm printed by Pentti Sammallahti

"Bleka damen, Barcelona", 1959. Lithograph printed by the Finnish photographer Pentti Sammallahti and Christer Strömholm. According to the Strömholm Estate the edition is 300 but only a few of them where signed by Strömholm.
Image ca 44,8 x 34,6 cm. Including frame 74.5 x 54.5 cm.

Not examined out of frame. Appears to be in good condition

Kirjallisuus

Anders Jonason and Christer Strömholm, "Konsten att vara där", 1991, illustrated p. 139.
Lourdes Peracaula (ed.), "Christer Strömholm", 2001, illustrated p. 27.
Joakim & Jakob Strömholm (e.a), "Christer Strömholm 1918-2002, On verra bien", 2002, illustrated on fullpage p. 103.
Brigitte Govignon (e.a), “La Petite Encyclopédie de la Photographie”, 2011, illustrated on the cover.
Joakim Strömholm (ed.), "Post Scriptum Christer Strömholm", 2012, illustrated on fullpage p. 217.

Muut tiedot

Det viktigaste arbetstemat för Strömholm var sökandet efter och utforskandet av människors sanna identitet. Hans dokumentära bilder från projektet i 1950-talets Paris, “Vännerna på Place Blanche”, är idag legendariska. Lika känd som sviten om vännerna på Moulin Rouges och nattklubbarnas Place Blanche är bilden av den välsminkade bleka damen. Att fotografera var för Christer Strömholm en helig uppgift. Han arbetade inte med kommersiella uppdrag utan tog diverse ströjobb, som till exempel pressfotograf, bartender och reseledare för att få ihop pengar till film och framkallning. Det var på en resa till Barcelona som den berömda bilden av bleka damen togs på en eftermiddagsbordell, i en paus mellan de guidade turerna.

"Bleka damen i Barcelona" har bland annat visats på MoMa i New York tillsammans med andra världsnamn inom fotohistorien. Bilden är även omslag på senaste utgåvan (2011) av “La Petite Encyclopédie de la Photographie” som behandlar fotohistoriens 220 främsta fotografer.

Lähtöhinta
30 000 SEK
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Kuvan käyttöoikeudet

Ota yhteyttä
Karin Aringer
Tukholma
Karin Aringer
Asiantuntija – nykytaide ja valokuva
+46 (0)702 63 70 57

Asiakaspalvelu

Ruotsi
Puhelin maanantai – perjantai klo 9–13

Suomi
Puhelin maanantai - perjantai klo 9–13

Asiakaspalvelu