20821
FIGURINER, 6 st, keramik, Bengt Wall, Trosa. 1960-tal. Sign B. Wall.
Figuriner, 6 st, keramik, bengt wall, trosa. 1960-tal. sign b. wall.

Brunglaserade. 5 fåglar varav en av Agneta Wall. Uggla. H 5-12.

En fågelnäbb samt ugglans näbb med skada.

Jälleenmyyntikorvaus: Ei
Sijainti:
Lisätietoja

Bent Wall, keramiker i Trosa. Självlärd och tidigare bonde. Verkade som keramiker i Trosa under tio år till sin död 1966. Krukmakeriet togs då över av dottern Agneta Wall som under 1970-talet fortsatte att tillverka faderns modeller samt vidareutveckla egna.

Mitä kuljetus maksaa?

Paketointi ja vakuutus

Miten tilaan kuljetuksen?

Huutokaupan voittamisen jälkeen tilaat kuljetuksen Omat Sivut –osiosta.

Milloin esineeni toimitetaan?

Lähtöhinta
600 SEK