FIGURINER, 6 st, keramik, Bengt Wall, Trosa. 1960-tal. Sign B. Wall.

Brunglaserade. 5 fåglar varav en av Agneta Wall. Uggla. H 5-12.

En fågelnäbb samt ugglans näbb med skada.

Muut tiedot

Bent Wall, keramiker i Trosa. Självlärd och tidigare bonde. Verkade som keramiker i Trosa under tio år till sin död 1966. Krukmakeriet togs då över av dottern Agneta Wall som under 1970-talet fortsatte att tillverka faderns modeller samt vidareutveckla egna.

Lähtöhinta
600 SEK