CHIFFONJÉ, nyrenässans, 1800-talets senare del.

Bl.a. rotfanér. Rakform flankerad med halvkolonner i korintisk ordning. Låda upptill samt klaff med bakomliggande skrivinredning. Tre lådor nedtill. L 102, b 50, h 145. Nyckel i lådan vid utlämningen.

Slitage, repor, stötskador, spricka upptill.

Lähtöhinta
1 500 SEK