BOK, Den heliga skrift, Tryckt i Chicago, W. R. Vansant, 1889.

Rikt dekorerat skinnband. "Med illustrationer stål och färgtryck och litografi, efter teckningar af Gustave Doré och öfriga framstående tecknare".

Slitage, nött, äldre förstärkningar. Några få sidor med revor och vikningar.

Muut tiedot

Den heliga skrift innehållande Gamla och Nya testamentet jemte de Apokryphiska böckerna / efter, den från grundtexten utförda, och berigtigade öfversättningen, tillika med nödiga förklaringar, af H.M. Melin ; jemte en omfattande historia öfver samtliga böckerna i den heliga skrift, af William Smith ; med illustrationer i stål och färgtryck och litografi, efter teckningar af Gustave Doré, och öfriga framstående tecknare.

Lähtöhinta
800 SEK