BYRÅ, sengustaviansk, omkring år 1800.

Mahogny. Rak form med avfasade kälade hörn samt tre lådor. Fyrkantiga nedåt avsmalnande ben med kannelerad dekor. Mässingslister samt mässingsbeslag. Profilerad kalkstensskiva. L 118, b 58, h 78.

Bruksslitage, repor samt ytskiktssprickor. Skador och mindre delar saknas. Stenskiva med lagningar. Renoverad.

Lähtöhinta
13 000 SEK