Nyckel. Svängt krön, något utskjutande mittparti med spröjs, glasad dörr och sidor, svängda ben. Intarsiadekor av mönster och blomsterurnor. Insida klädd i blå textil. L 112, B 38, H 188.
Fanerskador, sprickor, fläckar på tyg.