BADKARSSOFFA, gustaviansk, 1700-talets andra hälft.

Svängd form, stoppad rygg och sits. Raka kannelerade ben. Skuren dekor. Kannelerade framben. L 246.

Bruksslitage. Märken och repor. Spricka ryggkanten. Senare bemålning samt klädsel. Senare förstärkningar och lagningar under soffan. Mittbenet bakom senare. Färgbortfall.

Lähtöhinta
8 000 SEK